THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečná lekce z časové relativity čekala v poslední listopadový pátek letošního roku na všechny ty, kteří na koncert švédských stars THERION v KC Vltavská dorazili v souladu s údajem uváděným na vstupence, tedy ve 20.00 hod. Než se totiž přes ochranku (jejíž člen mě mimochodem ještě před devatenáctou hodnou uctivě ujišťoval, že dovnitř se začne pouštět tak okolo půl osmé, dřív ne) a šatnu dostali do samotného sálu, bylo bez náhrady po vystoupení LOCH VOSTOCK. Můžeme pochopitelně diskutovat o tom, jak velkou „újmu“ znamenalo neshlédnutí zrovna téhle kapely, ale to nic nemění na faktu, že dramaturgové respektem k platícímu divákovi zrovna nehýřili, což by se jim samozřejmě někde jinde a někdy jindy (na takovém fotbalovém stadiónu kupříkladu) nemuselo zrovna vyplatit.
Disinformován tedy i já s drobným zpožděním docházím s křížkem po vostockém funuse a sotvaže vypátrám, kdože se to právě rozcvičuje na pódiu, už už si musím ucpat zvukovody a prchnout z balkónového ochozu, neb zvuk je zde skutečně naprosto příšerný, s neuvěřitelným potlačením snad všeho myslitelného. O patro níž je to naštěstí zcela zásadně lepší, takže konečně mohu nejen okem spočinout na norských LEPROUS, pro mne do té doby velkou neznámou, byť cosi jsem si samozřejmě mohl vydedukovat z koncertní společnosti ostatních spolků. Bylo to tedy skutečně poctivě seversky metalově temné, místy z toho dýchal přímo doomový odkaz a stejně často byly k zaslechnutí i náznaky jakési moderní avantgardy resp. snahy znít co možná nejodlišněji. Celkově vzato se pětice, jež má prozatím na kontě pouze debutové album „Tall Poppy Syndrome“ z loňského roku, předvedla v poměrně pozitivním světle, na němž byla k obtíži (při vší úctě ke všemu doommetalovému) snad jen příliš dlouhá stopáž některých předváděných čísel.
Chvíli před půl desátou pak nastoupili i samotní THERION a všichni ti, kteří je (jako já) neviděli u příležitosti vydání alba „Gothic Kaballah“ v roce 2007 v Abatonu, se mohli upřímně nadchnout nad bezvadnou scénickou prací, kterou si sebou kapela přivezla. V prostoru před bicími se totiž nacházela dvě jakási zábradlí, jejichž účelem bylo poskytnout azyl některému ze čtveřice zpěváků, který právě nezpíval, zatímco ti ostatní se pak předváděli v plném světle v popředí, rámovaném z levé strany oběma kytaristy (tj. i principálem Johnssonem) a z pravé baskytaristou, ve kterém jsem ke svému neutuchajícímu údivu identifikoval nikoho menšího než Waldemara Sorychtu, povoláním snad všechno možné, jen ne koncertního krotitele čtyř strun. Podívaná to byla vskutku náramná, už jen z toho důvodu, že všichni čtyři pěvci se střídali s náramnou důstojnosti, a ve chvílích, kdy nebyli „na tahu“, se nezapomínali stavět a tvářit dostatečně dramaticky (Katarina Lilja byla v tomto směru bezkonkurenčně nejlepší). Navíc i oba pánové za mikrofonem mají charismatu na rozdávání (zatímco u Snowyho Shawa snad není nutné připomínat, co všechno už na metalových kolbištích dokázal, u Thomase Vickströma si dovolím za vše poznamenat, že nazpíval třeba nedoceněné album krajanů CANDLEMASS „Chapter VI.“), takže kdo by snad měl pochybnosti o schopnostech THERION přenést okázalou teatrálnost, jíž nelze jejich pozdějším albům rozhodně upřít, na koncertní pódia, nejspíš by se onen pátek večer divil.
Ptáte-li se v tomhle světle, kterou skladbou mohli THERION asi tak začínat, odpověď byla při pohledu na motiv nového alba „Sitra Ahra“ na plachtě za zády kapely zcela zjevná. Titulní věc nahrávky, která mne ve světle ostatních redakčních reakcí až nečekaně pozitivně oslovila, byla živě jedním slovem působivá. Christofer Johnsson navíc světil svoji novou image s oblekem, cylindrem a černými brýlemi (pravda, ne na dlouho, protože v sále bylo přece jen poměrně teplo), takže asi nemusím zdůrazňovat, že nálada ve slušně zaplněném kulturním centru byla hned od začátku výrazně povznesená. A tak to šlo pořád dál, celou tou více než hodinu a půl trvající skvělou metalovou show, plnou výborného zpěvu (fantastické vícehlasé provedení skladby „Hellequin“ stálo na jejím úplném čele), překvapivých vsuvek (to když se třeba Thomas Vickström předvedl s příčnou flétnou) a celé řady skladeb (viz. níže), která by sice subjektivně snesla některá vylepšení, ale v předvedené sestavě i tak zahrála na velmi silnou notu. Závěrečné jistoty „Rise Of Sodom And Gomorrah“ a „To Mega Therion“ na tom pochopitelně už nemohly mnoho změnit, spíše naopak, takže si skutečně nedovedu představit, že by pražská oslava třiadvacátého roku THERION na scéně, jak o ní v závěru hovořil sám kapelník Johnsson, mohla mít vůbec lepší scénář.
Play list:
1. Sitra Ahra
2. Wine Of Aluqah
3. Typhon
4. The Perennial Sophia
5. Hellequin
6. Nifelheim
7. Voyage Of Gurdjieff (The Fourth Way)
8. Ljusalfheim
9. Dies Irae
10. Ginnungagap
11. Kali Yuga Pt. 3
12. Call Of Dagon
13. Clavicula Nox
14. Enter Vril-Ya
15. The Blood of Kingu
16. Lemuria
17. Unguentum Sabbati
18. The Rise Of Sodom And Gomorrah
19. To Mega Therion
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.